OCD (Obsessive Compulsive Disorder) to przewlekła choroba, rodzaj zaburzenia lękowego, które dotyka znacznie więcej osób, niż mogłoby się wydawać. Według OCD UK, na 1000 osób 12 cierpi z powodu tego zaburzenia.
OCD może się pojawiać i ustępować lub występować stale, ale niezależnie od stopnia nasilenia i częstotliwości występowania może bardzo utrudniać życie, także w godzinach pracy. Ponieważ OCD jest zaburzeniem bardzo osobistym, to od osoby cierpiącej na to zaburzenie zależy, jakie zadania mogą być dla niej trudne. Na przykład, jeden pracownik może mieć trudności z siedzeniem przy meblach biurowych i dzieleniem się pomysłami, a inny może po prostu mieć trudności z dotarciem do pracy środkami transportu publicznego. Jest to kwestia całkowicie indywidualna, dlatego pracodawcy powinni być bardziej świadomi problemu OCD i wspierać wrażliwych pracowników.
Obejrzyj film o tym, jak OCD może wpływać na osobę w godzinach pracy.
Nie każda osoba cierpiąca na OCD zdaje sobie z tego sprawę, a wiele osób ma podejrzenia, ale nigdy nie zostaje zdiagnozowanych.
Oznacza to również, że osoby te nie mają dostępu do leczenia i nie poznają różnych mechanizmów radzenia sobie z chorobą. Wiele z tego wynika z piętna, jakie wciąż niesłusznie przypisuje się chorobom psychicznym, ale jeśli chcemy przełamać te bariery i piętno, musimy o tym rozmawiać.
Nie inaczej jest w środowisku pracy. Należy również zaznaczyć, że pracownik nie ma prawnego obowiązku ujawniania swoich zaburzeń OCD pracodawcy.
Pomoc pracownikowi z OCD
Jeśli w Twoim biurze pracuje pracownik cierpiący na OCD lub podejrzewasz, że tak właśnie jest, bardzo ważne jest, abyś zapewnił mu wsparcie i zrozumienie na tyle, na ile to możliwe. Osoba, która czuje się swobodnie na swoim krześle biurowym, w swoim otoczeniu i w swoim zespole, jest w stanie lepiej radzić sobie z objawami niż ktoś, kto czuje się jak ryba wyjęta z wody.
Upewnij się, że stanowisko pracy jest ustawione w sposób zapewniający wygodę i wsparcie. Te drobne rzeczy mogą naprawdę pomóc osobie, która ma trudności z nadaniem sensu swojemu samopoczuciu i myśleniu. Stosuj ergonomiczne meble, aby zapewnić pracownikom wygodę przez cały dzień, i prowadź politykę otwartych drzwi, dzięki której każdy pracownik może zwrócić się do kierownictwa, gdy czuje, że chce o czymś porozmawiać. To wszystko jest nieodłącznym elementem dbania o zdrowie i dobre samopoczucie pracowników.
Osoba cierpiąca na OCD może często spóźniać się do pracy, może potrzebować więcej czasu na wykonanie zadań, może przechodzić okresy, w których jest bardzo sobą, a następnie okresy, w których zamyka się w sobie, może potrzebować ciągłego zapewnienia lub może aktywnie unikać pewnych stołów biurowych, zadań lub sytuacji. Zakres sytuacji, które mogą wystąpić w miejscu pracy u osób cierpiących na OCD jest bardzo szeroki, ale to tylko niektóre z najczęstszych, z jakimi można się zetknąć.
Zapoznaj się z infografiką przedstawiającą kilka objawów OCD
Źródło: www.healthline.com/health/ocd/social-signs
Najważniejsze rzeczy, o których należy pamiętać, to zrozumienie, wsparcie, wygodne i pomocne meble biurowe i ogólne otoczenie, a także umożliwienie wyjścia z trudnej sytuacji, np. miejsca na przerwach lub na zewnątrz, gdzie pracownicy mogą się wyciszyć, gdy sprawy stają się zbyt trudne.
Nie możesz zmusić nikogo do rozmowy o swoim zdrowiu psychicznym i problemach, z jakimi się boryka, ale możesz stworzyć w swoim miejscu pracy kulturę sprzyjającą integracji i wsparciu, która zachęca do rozmowy i ułatwia pracownikom szukanie wsparcia, gdy go potrzebują, bez obawy o reperkusje lub ocenę. Polityka otwartych drzwi jest idealną propozycją w tej kwestii, ale pamiętaj też o zapewnieniu pracownikom otwartego dostępu do poufnych usług doradczych.