12 grudnia 2016 Odpowiednia niszczarka
Niszczarki – ich wydajność i jakość pracy.

Praca niszczarki jest najczęściej związana z poziomem bezpieczeństwa DIN. Jest to jedne z najważniejszych parametrów niszczarki, na które najczęściej zwracamy uwagę podczas zakupu.

Na czym dokładnie polega parametr DIN?

Jest to ilość arkuszy papieru, o określonej gramaturze i formacie, jaka może być zniszczona przez to urządzenie w jednym czasie. Taka informacja może nam bardzo dużo powiedzieć o wydajności i wytrzymałości urządzenia, ponieważ niszczenie większej ilości kartek papieru niż zaleca to producent, może skończyć się poważną awarią niszczarki i skrócić jej żywotność. Bardzo dużo modeli niszczarek jest obecnie wyposażona w specjalne panele i czujniki, które pokazują, że poziom obciążenia niszczarki jest już przekroczony lub bliski przekroczenia, co pozwala nam uniknąć błędów eksploatacyjnych.

Wydajność pracy niszczarki

Jeśli niszczarka ma dużą wydajność pracy, określoną przez producenta, to automatycznie przekłada się to na krótszy czas naszej pracy przy niszczeniu tej samej ilości dokumentów. Mając do dyspozycji model o odpowiedniej wydajności i o mocach przerobowych, możemy bez przeszkód zniszczyć partie dokumentów bez konieczności dzielenia ich na mniejsze części.

Dopasowanie do potrzeb

Zanim zdecydujemy się na zakup wybranego modelu niszczarki, to przemyślmy dokładnie ile osób będzie z niej korzystało i jak dużo arkuszy papieru będzie codziennie niszczona. Jeśli będzie to spora grupa osób, która czeto korzysta z niszczarki, to warto pomyśleć o zakupie urządzenia z trybem pracy ciągłej. Są także dostępne modele z automatycznym podajnikiem dokumentów, jednak nie maja one dużej mocy przerobowej i pozwalają tylko na jednorazowe niszczenie większej partii arkuszy papieru. Zatem rodzaj modelu niszczarki i jej opcje zależą w dużej mierze od tego co będzie nam potrzebne w codziennej pracy, a parametrem będącym najczęściej wyznacznikiem zakupu jest stopień bezpieczeństw DIN.

Urządzenie do niszczenia dokumentów

Rodzaje niszczarek

Niszczarki niszcząc dokumenty robią to w dwojaki sposób, albo tną je na cienkie paski długości dokumentu, albo tną je na małe ścinki. Małe ścinki zajmują mniej miejsca w koszu, co daje dodatkowy komfort rzadszego opróżniania kosza. W tej chwili wyróżniamy pięć stopni bezpieczeństwa DIN, które rozróżniane są ze względu na wielkość ścinków uzyskanych w niszczarce:

1 i 2 – dokumenty nie zawierające danych poufnych,

3 – dokumenty zawierające dane poufne,

4 i 5 – tajne i ściśle tajne dokumenty.

Więcej na niszczarkabiurowa.pl

Zobacz również
Odpowiednia niszczarka

Jedną z podstawowych funkcji jaką powinny mieć niszczarki, jest zapewnienie bezpieczeństwa użytkownikom. Dobrym przykładem jest niszczarka Fellowes z systemem Safe Sense, który powoduje...

Jeszcze przed podjęciem decyzji odnoszącej się do wyboru najlepszej niszczarki, powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytanie o to, co zamierzamy niszczyć, a także, ile dokumentów zamierzamy...