4 stycznia 2016 Odpowiednia niszczarka
Na co zwrócić uwagę podczas wyboru niszczarek?

Jedną z podstawowych funkcji jaką powinny mieć niszczarki, jest zapewnienie bezpieczeństwa użytkownikom. Dobrym przykładem jest niszczarka Fellowes z systemem Safe Sense, który powoduje zatrzymanie noży tnących w momencie dotknięcia otworu podawczego. Innym system czuwającym nad bezpieczeństwem jest Safety Look, który zapobiega przypadkowemu włączeniu się urządzenia. Producenci innych modeli także wprowadzają nowe systemy bezpieczeństwa, takie jak np. ochrona silnika przed przegrzaniem czy możliwość odcięcia zasilania w momencie zablokowania się papieru czy pokrywy podawczej. Jakość niszczarki to kolejny element na który powinniśmy zwrócić uwagę przy zakupie. Tutaj liczy się przede wszystkim jakość noży tnących, które powinny sobie radzić ze spinaczami i zszywkami oraz mieć minimum 5 lat gwarancji od producenta.

Oprócz noży tnących ważna jest także jakość i wykonanie obudowy zespołów napędowych noży tnących i przekładnie z kołami zębatymi, które mogą być wykonane z tworzywa sztucznego lub z napędu łańcuchowego ze stali węglowej. Kolejnym elementem wpływającym na bezpieczeństwo użytkowania jest separator, który powinien być solidnie wykonany i zaprojektowany, a także silnik urządzenia, który odpowiedzialny jest za przesył mocy potrzebnej do niszczenia pliku arkuszy. Niszczarki mogą mieć również kilka ciekawych funkcji, które znacznie usprawnia i ułatwią korzystanie z nich. Jedną z takich dodatkowych opcji jest system, który uniemożliwi włożenie do podajnika zbyt grubego pliku kartek. Takim systemem jest w niszczarkach Fellowes Intellishredd system 100% Jam Proof.

W standardowych modelach stosuje się miarki grubości pliku dokumentów, a także autorewers, który spowoduje wycofanie zbyt dużej ilości arkuszy podawanej za jednym razem. Równie pożądaną funkcją niszczarek jest wyciszenie pracy niszczarek. W modelach Fellowes taki system nazywa się Silent Shred, jest to bardzo ważne przy urządzeniach, których przeznaczeniem jest ciągła praca w biurach, gdzie pracuje kilka osób. Niszczarka powinna mieć czytelne w komunikacji diody, informujące o jej pracy i wszystkich zakłóceniach. Bardzo ważna jest także wielkość koszy przeznaczonych na ścinki, który praktycznie zawsze jest przepełniony szybciej niż byśmy tego chcieli. Jeśli tak się zdarzy, dobrze by było gdyby niszczyka była wyposażona w automatyczną blokadę pracy, lub też system informujący na bieżąco o stanie wypełnienia kosza.

Zobacz również
Odpowiednia niszczarka

Praca niszczarki jest najczęściej związana z poziomem bezpieczeństwa DIN. Jest to jedne z najważniejszych parametrów niszczarki, na które najczęściej zwracamy uwagę podczas zakupu...

Jeszcze przed podjęciem decyzji odnoszącej się do wyboru najlepszej niszczarki, powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytanie o to, co zamierzamy niszczyć, a także, ile dokumentów zamierzamy...